Studio Kominków i Wnętrz

Czym palić w kominku?

Data publikacji: 2019-01-15

 Kominki mogą być zasilane w różny sposób. Występują kominki elektryczne czy gazowe jednak najpopularniejszymi są te w których pali się drewnem. W tych można palić również brykietem i peletem.

Palenie drewnem
Zarówno w kominkach jak i w piecach wolnostojących należy stosować opał z drzew liściastych – koniecznie o wilgotności poniżej 20%. Jest to wymaganie stawiane przez ustawę antysmogową. Drewno o tej wilgotności można uzyskać po około dwóch latach sezonowania. Należy jednak pamiętać, że różne gatunki drewna wymagają różnych technik oraz temperatur suszenia dlatego mogą wymagać innego czasu.
Drewno liściaste jest lepsze od iglastego ponieważ zawiera mniej żywicy i tworzy mniejszą ilość dymu co przekłada się na dłuższą czystość szyby oraz mniejszej ilości sadzy i substancji smolistych w kominie.
Stopień wilgotności można sprawdzić samemu używając wilgotnościomierza a przy wilgotności powyżej 25% już przez dotknięcie ręki można stwierdzić, że drewno jest mokre.

miernik wilgotności drewna do kominkaMiernik wilgotności drewna do kominka

Wilgotność ma ogromny wpływ na wartość opałową.

Świeżo ścięte drewno ma wilgotność na poziomie 50–60%, a jego wartość opałowa – ok. 2,0 kWh/kg. Po roku sezonowania wilgotność spada do
25–35%, a wartość opałowa wzrasta do ok. 3–3,5 kWh/kg. Pod dwóch latach wilgotność wynosi już
15–25%, a wartość opałowa – ok. 4 kWh/kg.
Palenie mokrym drewnem jest nieefektywne, drogie i nie ekologiczne.

Już wiemy, że drewno musi być liściaste i suche. Ale jaki dokładnie gatunek?

Wartościowym paliwem jest drewno twarde np. grab, dąb, buk czy akacja. Te gatunki w trakcie spalania daje najwięcej ciepła. Drewno miękkie jak lipa czy topola jest mniej kaloryczne dlatego szybciej się spala i daje niższą temperaturę w palenisku.

Jak pali się poszczególny rodzaj drewna?

Dąb – jest drewnem, które pali się wolno i długo. Odznacza się wysoką wartością opałową. Jeśli posiadacie wędzarnie to bardzo dobrze nadaję się do wędzenia potraw,
Grab – uznawany jest za najlepszy do palenia. Pali się bardzo długo i wytwarza przy spalaniu dużo ciepła,
Jesion – zawiera mało wody nawet będąc świeżo ściętym. Szybko schnie, długo i równomiernie się pali,
Buk – posiada wysoką wartość opałową,
Brzoza – daje ładny równy płomień ale bardzo szybko się spala. Charakteryzuje się średnią wartością opałową

Palenie Brykietem
Brykiet może zastępować drewno. W przypadku tego paliwa nie trzeba czekać latami aż będzie suche. Produkcja brykietu polega na prasowaniu i łączeniu trocin. Do ich produkcji nie używa się żadnych środków spajających a wysokie ciśnienie przez co wióry same się zakleszczają w formach w których następnie są zgniatane. Wysokie ciśnienie i temperatura powodują, że z trocin wydziela się lignina. Ta zastyga, gdy temperatura jest już o wiele niższa. W ten sposób lignina łączy surowiec w kształcie brył rożnego kształtu, czyli brykietów.

Czy palenie brykietem jest efektywne?

Wartość opałowa brykietu jest porównywalna do takiej którą posiada dobrej jakości węgiel. Brykiet posiada trzykrotnie większą gęstość niż drewno przy jednocześnie mniejszej objętości. Szacuje się, że tona brykietu jest tak samo wydajna jak trzy lub nawet cztery metry drewna.
Również wilgotność brykietu jest zdecydowanie niższa niż drewna opałowego. Przy średniej wilgotności brykietu na poziomie około 7% rozpalania w palenisku jest z reguły szybsze niż przy użyciu drewna.
Brykiet odznacza się również dłuższym czasem żarzenia niż drewno i wynosi około 5 godzin. Palenie brykietem skutkuje zazwyczaj mniejszą ilością popiołu. Prze to, że spalanie brykietu nie emituje szkodliwych substancji dlatego jest uważany za ekologiczne paliwo.

Palenie Peletem
Ten rodzaj paliwa jest również jest wykonywany z sprasowanych trocin z dodatkiem wiórów. Tak jak w przypadku brykietu tutaj również przy produkcji nie używa się środków spajających a przy spalaniu nie wytwarza się wiele popiołu.
Zasadniczą różnicą między brykietem a peletem jest ich kształt oraz wymiar.


Kominki Leszno - Facebook Kominki porady - YouTube Galeria kominków - Pinterest Galeria kominków - Instagram Kominki Allegro
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X